e-TOLL jako nowe narzędzie rozliczeń za przejazdy drogowe

26 Lipiec 2021
e-TOLL jako nowe narzędzie rozliczeń za przejazdy drogowe

Od wielu lat

Od wielu lat na terenie naszego kraju funkcjonuje system zliczający opłaty drogowe. W zależności od rodzaju drogi są to tradycyjne bramki lub czytniki radiowe zamontowane przy drogach współpracujące ze specjalnymi odbiornikami montowanymi w pojeździe. System ten znany jest pod nazwą viaTOLL. W tym roku dochodzi jednak do prawdziwej rewolucji. Zliczanie przejechanych kilometrów nie będzie odbywać się według wyliczeń z bramek i czytników, a według odległości zliczonej przez dedykowane urządzenia lub aplikacje które bazują na pozycji określanej przez system GPS oraz jego siostrzane systemy takie jak GLONAS czy GALILEO. Wspomniane dane będą następnie wysyłane na serwery instytucji zajmującej się obsługą systemu czyli KAS i ta instytucja będzie wyliczała ostatecznie opłaty dla każdego z pojazdów.

etoll11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zależności od preferencji

W zależności od preferencji użytkownika w celu zapewnienia obowiązku przesyłu danych można wybrać dedykowaną aplikację, urządzenie OBU (on board unit) lub ZSL (zewnętrzny system lokalizacji). Aplikacja jest najszybszą drogą z wywiązania się prawnego obowiązku jednak niesie za sobą również pewnie niedogodności oraz ryzyka. Aplikacja działająca w tle często ma tendencje do zawieszania się oraz znacząco drenuje baterię telefonu co w praktyce jest bardzo uciążliwe. Innym rozwiązaniem jest urządzenie typu OBU, które po podłączeniu do gniazdka zapalniczki lub pod złącze OBD II działa w większości sposób autonomiczny. Ostatnim rozwiązaniem jest rejestrator GPS montowany pod deską rozdzielczą pojazdu czyli ZSL. W tym przypadku urządzenie telemetryczne może służyć również jako centrala łącząca wiele różnych funkcjonalności takich jak odczytywanie danych z tachografu, magistrali CAN czy sond paliwa.

etoll12

Dobór odpowiedniego rozwiązania

Dobór odpowiedniego rozwiązania jest w większości uzależniony od wymagań danej firmy a przede wszystkim od charakterystyki biznesu. Firma TransMobil wyszła na przeciw oczekiwaniom klientów dlatego jako nieliczny podmiot oferuje urządzenia ZSL jak i OBU. Warto dodać, że wszystkie nasze produkty są zaprojektowane, oprogramowane przez własne zaplecze projektowe oraz deweloperskie. Posiadają wszystkie wymagane certyfikaty oraz przeszły niezbędne testy, które weryfikują możliwość korzystania z nich według wymagań ustawodawcy.

Dowiedz więcej

Zgoda KAS na integracje z systemem e-TOLL

Urządzenia TransMobil przetestowane i zintegrowane do nowego systemu poboru opłat e–TOLL
System TransMobil otrzymał akredytację od Krajowej Administracji Skarbowej dla nowego systemu poboru opłat e-Toll.  
Nasze urządzenia GPS przeszły pozytywnie testy integracyjne, spełniając wszystkie podstawowe wymogi techniczne.