Pliki z tachografu i karty kierowcy mogą być pobierane zdalnie. Jak cały proces można zautomatyzować?

03 luty 2021
Pliki z tachografu i karty kierowcy mogą być pobierane zdalnie. Jak cały proces można zautomatyzować?

Zarządzanie przedsiębiorstwem, które w swoich aktywach posiada pojazdy wyposażone w tachograf nie jest proste. Wyśrubowane regulacje krajowe jak i unijne znacząco komplikują i ograniczają możliwość wykorzystania ciągników siodłowych, pojazdów ciężarowych czy też w niedalekiej przyszłości również aut dostawczych. Dostosowanie się do terminów związanych z odczytem zarówno z samego tachografu plików z rozszerzeniem ddd. jak i plików na karcie kierowcy nie jest proste a czasami nawet mało wykonalne zważywszy na ciągłe przebywanie pojazdów poza granicami kraju. Jak wiadomo nie dotrzymanie terminów może wiązać się z olbrzymimi karami, które czasami mogą doprowadzić do poważnych problemów finansowych firmy zważywszy na nisko marżowy rodzaj biznesu jakim są przewozy towarów.

Wiadomo że najłatwiejszym rozwiązaniem umożliwiającym wypełnienie obowiązku odczytu w odpowiednim terminie kart kierowców jak i danych z samego tachografu jest mozolne manualne „odwiedzenie” każdego z pojazdów i odczytanie samego pliku na urządzenie do tego dedykowane. Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku aplikacje na telefonie lub urządzenie wyposażone w kartę pamięci z której następnie lokalnie zgrywa się do komputera zaciągnięty plik. Nie jest to rozwiązanie jednak idealne. Wiąże się ono niestety z odwiedzeniem każdego z pojazdów, a jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe. Taka sama sytuacja pojawia się w czasie gdy istnieje konieczność odczytu danych z karty kierowcy. Ciągła rotacja pracowników czasem może uniemożliwiać takową czynność.

Pliki z tachografu i karty kierowcy mogą być pobierane zdalnie. Jak cały proces można zautomatyzować?

Najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym wypełnienie obowiązku odczytu i archiwizacji danych jest zdalne pobieranie. Firma TransMobil wychodząc naprzeciw oczekiwania stworzyła moduł który po zamontowaniu w pojeździe odczytuje dane z tachografu. Jednocześnie moduł ten służy jako narzędzie pozwalające na zdalną autoryzację i wymianę klucza z karty przedsiębiorstwa niezbędnego przy poprawnym i spełniającym normy prawne odczycie plików ddd. z tachografu. Dodatkowo karta kierowcy podróżująca w slocie tachografu również zostaje odczytana a jej zawartość jest widoczna przez osobę uprawnioną do odczytu pobranych plików z pojazdów firmowych. Cała procedura pobierania danych z pojazdów wymaga jedynie posiadania oprogramowania firmy TransMobil oraz karty przedsiębiorstwa włożonej do slotu przy komputerze lub specjalnego czytnika, który działa w tle i może stać np. na biurku w firmie.

Pobieranie plików to jednak połowa sukcesu. Kluczowym elementem działania autorskiego oprogramowania firmy TransMobil jest automatycznie działanie i nadzorowanie poprawności działania całego procesu. Użytkownik na samym początku musi jedynie zdefiniować kto ma otrzymać wiadomości w przypadku problemu z ewentualnym pobraniem pliku na czas, a automat działa następnie w sposób całkowicie niezależny. Każdy nowy kierowca wykryty na którymkolwiek z pobranych plików powoduje automatyczne stworzenie takiego kierowcy w systemie co w konsekwencji prowadzi do dodanie nowego kierowcy do kolejki pobierania danych z jego karty kierowcy. Zatem użytkownik ingeruje w proces tylko jeśli pojawi się problem z możliwością pobrania pliku (automat nie wie czy np. ciągnik siodłowy jest na serwisie w warsztacie).

Świadomość wagi pobierania danych z tachografu lub karty kierowcy na czas powoduje, że narzędzia, które dostarcza firma TransMobil są zdublowane. W ramach usługi istnieje również możliwość wykorzystania swojego smartfona, laptopa lub czytnika biurowego do manualnego pobrania pliku z pojazdu lub karty kierowcy która bezustannie rotuje. Niezależnie wszystkie pobrane pliki zostają przesłane na serwery gdzie po zalogowaniu można dalej je analizować w module „Tachoraf” lub zgrać lokalnie w celu archiwizacji.